Budując dom, zastanawiamy się nad najlepszymi rozwiązaniami dostosowanymi do swoich potrzeb. Jednym z takich rozwiązań są rolety nadstawne. Rolety te montowane są w ten sposób, aby zakryć okno od strony zewnętrznej. Jednocześnie działają niczym ochrona przeciwwłamaniowa. Ma to ogromne znaczenie w momencie, kiedy dom jest pusty, ponieważ wszyscy są w pracy, szkole bądź cała rodzina wyjechała na wakacje.

Rolety zewnętrzne nadstawne — charakterystyka

Obecnie do najpopularniejszych osłon okiennych zewnętrznych należą rolety. Wśród całej puli rozwiązań, do najpopularniejszych zaliczyć możemy rolety natynkowe, podtynkowe oraz nadstawne. Co ciekawe, nowoczesne rolety mogą być sterowane nie tylko manualnie, ale również elektrycznie. Rolety nadstawne znajdują zastosowanie w nowym budownictwie. Świetnie sprawdzą się, jeśli ma dojść do wymiany stolarki okiennej, a więc podczas modernizacji. Wysokiej jakości rolety elewacyjne mocowane nadstawnie dostosowane są do wszystkich typów balkonów, okien oraz wszelakich rozwiązań tarasowych.

Zalety zewnętrznych rolet nadstawnych

Rolety zewnętrzne to głównie wysokie walory estetyczne. Dostępne są w kilku wariantach kolorystycznych, dzięki czemu z łatwością dopasujesz je do koloru zewnętrznej części ramy okiennej. W przypadku rolety nadstawnej nie ma problemu z tym, aby wybrać takie, które pasują, jak i takie, które się podobają. Skrzynka rolety może być większa, jak i mniejsza, a konkretny jej rozmiar zależy od tego, jak spora roleta ma się w niej zmieścić. Poza tym, że rolety zewnętrzne są w stanie całkowicie zaciemnić pomieszczenie i zastopować napływ słońca do wnętrza, dodatkowo działają antywłamaniowo. Co ciekawe, rolety nadstawne mogą dodatkowo wzmacniać izolację termiczną i akustyczną danego domu.

Ogromną zaletą rolet nadstawnych jest fakt, że w ogóle nie wpływają na elewację budynku. Nie wpływają więc zatem negatywnie na izolację termiczną, ponieważ w całości zostaną pokryte materiałem izolacyjnym.

Rolety nadstawne — sposób montażu

Rolety nadstawne integrowane są bezpośrednio z oknem. Skrzynka rolety mocowana jest pod nadprożem, a więc we wnęce okiennej. To sprawia, że skrzynka rolety nadstawnej jest w całości w otworze okiennym, obudowana zarówno z jednej, jak i drugiej strony. Swobody dostęp należy zapewnić jedynie do klapy rewizyjnej. Choć nadstawna roleta wydaje się za bardzo skomplikowana, nie ma się czym martwić. Ważne jest, by tę decyzję podjąć jak najwcześniej, na etapie projektu, najpóźniej na etapie budowy obiektu. Chodzi bowiem o to, że trzeba w takiej sytuacji zostawić większe otwory okienne, aby zmieściły się skrzynki rolety. Rolety nadstawne na wymiar to doskonała opcja, ponieważ można wszystko kontrolować na bieżąco, nawet jeśli otwory okienne wyszły inne, niż się wcześniej wydawało.

Jakimi wadami charakteryzują się rolety nadstawne?

Czy w przypadku rolety nadstawnej występują jakieś poważniejsze wady? Jedyną, jaką można wymienić to fakt, iż w przypadku modernizacji budynku i wymiany okien na nowe konieczne jest zmniejszenie okna, by móc wstawić roletę nadstawną. W ten sposób do pomieszczenia wpływa mniej światła, co może sprawić, że takie okno nie będzie spełniało przepisów budowlanych.

Warto bardzo dobrze przemyśleć sobie temat rolet nadstawnych podczas remontu, ponieważ może to wpłynąć dwojako na użytkowanie budynku czy konkretnych pomieszczeń. Skrzynka z jednej strony zmniejszy ilość światła wpływającego do pomieszczeń, a z drugiej zagwarantuje ochronę przed nadmiernym ogrzewaniem czy też przed włamaniem.