Jakie gatunki warto wybrać, jeśli chodzi o kwiaty przeznaczone na ślub i wesele? Wiele osób w tym względzie kieruje się wyłącznie tradycją. Warto jest jednak udać się do kwiaciarni i po rozmowie z pracownikiem zdecydować się na taki gatunek, który rzeczywiście będzie przeznaczony na konkretny ślub. Warto również zastanowić się, które kwiaty są ulubionymi zarówno dla przyszłej żony, jak i dla przyszłego męża.

 

W przypadku takich punktów sprzedaży jak kwiaciarnie w dużych miastach można zauważyć, że obecnie nie ma praktycznie żadnych ograniczeń dotyczących dostępności gatunków. Oczywiście te kwiaty, które kwitną o danej porze roku, są zazwyczaj najczęściej polecane, a także ich cena jest niższa. Jeśli dany gatunek nie kwitnie naturalnie w danym okresie, wtedy jego sprowadzenie może być niemożliwe. Często jednak za dodatkową opłatą możliwe jest przyspieszenie lub spowolnienie kwitnienia tak, by możliwe było sprowadzenie kwiatów na przykład na ślub.
W przypadku większych kwiaciarni możliwe jest zazwyczaj zamówienie dowolnej ilości kwiatów, nawet jeśli termin wykonania jest krótki. W sytuacji, gdy jednak w danym miejscu dostępne są wyłącznie mniejsze punkty, zdecydowanie należy rozpocząć przygotowania wcześniej. W innym przypadku kwiaty nie dotrą na czas lub koszty przygotowania bukietów będą znacznie wyższe.