Nigdy nie było tylu poradników i innych publikacji, a nawet szkoleń w urzędach, dla osób szukających pracy. Z drugiej strony zdecydowanie zmienia się rynek i pracowników brakuje. Znaleźć posadę jest więc znacznie łatwiej.

Jeżeli chodzi o proste prace, to rotacja jest bardzo duża i zapotrzebowanie największe. W sklepach, zakładach usługowych, małych firmach produkcyjnych i wielkich koncernach – nie trzeba się wysilać, by znaleźć zatrudnienie. Duże firmy zwykle rekrutują za pomocą formularzy online i przez agencje. Poprzez darmowe ogłoszenia pracy szukać mogą osoby, które chcą pracować w usługach. Na liście poszukiwanych zawodów są nie tylko kelnerzy i kucharze, ale również np. fryzjerzy.

 

Nie mówiąc już o branży budowlanej, z której najwięcej osób emigruje za pracą. Ci więc mają łatwo.
Szukanie pracy może również polegać, poza przeglądaniem ogłoszeń, na tradycyjnym roznoszeniu wydrukowanych CV do firm. Lepiej nie robić tego w ciemno, ale zapoznać się z potencjalnymi pracodawcami w okolicy, zagadać przy zostawieniu dokumentów, do każdej firmy dopasować swoją aplikację, podkreślając to, co wyda się pracodawcy najbardziej potrzebne.