Czym są wysłodki?

Wysłodki to uboczny efekt otrzymywany z przemysłu cukrowniczego. Rozdrobnione buraki, poddawane są procesowi konserwacji w tym suszenia, poprzez wyługowanie cukrów. Jednak jak inne odpadki, stanowią doskonałe dodatki do pasz, wykorzystywanych w żywieniu zwierząt gospodarskich. Wysłodki nie należą do drogich dodatków paszowych, przez co są chętnie wykorzystywane, lecz niekoniecznie odpowiednie dla każdego gatunku zwierząt. O ile dla bydła, są dodatkiem do smakowitej paszy, o tyle dla koni już niekoniecznie.
W składzie wysłodków można znaleźć następujące proporcje składników:

  • białko surowe – 9%
  • włókno surowe – 16%
  • cukier całkowity – 6,8%

Wysłodki niemelasowane

Spośród dwóch rodzajów dostępnych na rynku wysłodków, tylko do jednego z nich dodaje się melasę. Melasa to gęsty, brązowy syrop. Jest odpadem w produkcji cukrów spożywczych. Jednakże zbyt wysoki poziom melasy w wysłodkach a docelowo w paszach, nie jest zdrowy dla niektórych organizmów. Np. koni. Dla tego gatunku zwierząt gospodarskich, najlepsze będą więc wysłodki bez dodatku melasy.

Zalety stosowanie wysłodków niemelasowych

Wysłodki to przede wszystkim spora ilość węglowodanów strukturalnych co przekłada się na wyższy poziom energii. Zwłaszcza w końskich przewodach pokarmowych, które maja wyjątkowe zapotrzebowanie na pasze bogate w włókno. Pasze, których składnikiem są wysłodki bez dodatku melasy, to również bezpieczna i zdrowa pasza. Dużym plusem jest wolne uwalnianie energii, dzięki czemu zwierzę, dostaje ciągły zastrzyk energii podczas pracy oraz zachowuje przy tym spokój.
Bogactwo witamin i minerałów. Witaminy A, E oraz D3, wspomagają odporność organizmu. Minerały organiczne maja za to wpływ na Wzmocnienie układu kostno – stawowego oraz mięśniowego a odpowiedzialne za to są zawarte w wysłodkach: selen, miedź, cynk oraz mangan.
Wysłodki niemelasowane, nawet pomimo niewielkiej zawartości cukrów prostych, maja znaczący wpływ na przybieranie masy, poprzez dużą zawartość składników energetycznych. Dzięki sposobowi podawania paszy, a zazwyczaj taką paszę podaje się w wersji moczonej, nie ma ryzyka zadławienia się. W przeciwnym razie, przez wzgląd na zbyt szybką konsumpcję, pokarm nie dostaje odpowiedniej ilości śliny. Dodatkowym atutem tej formy podawania jest większe nawodnienie zwierzęcia, co jest nieodzownym elementem prawidłowego funkcjonowania oraz odpowiedniego poziomu siły zwierząt wykorzystywanych w rolnictwie, w tym zwłaszcza koni.

Stosowanie wysłodków

Zwłaszcza w okresie zimowym, gdy istnieje niemożność wypasu zwierząt na pastwiskach, koniecznością staje się stosowanie diety uzupełniającej. Przez wzgląd na swoje właściwości, pasze z dodatkiem wysłodków polecane są przez lekarzy weterynarii oraz hodowców. Polecana jest szczególnie w hodowli koni, gdyż to one potrzebują najwięcej energii, a w sezonie zimowym, gdy żywienie suchym sianem jest mało energetyczne, pasze te są doskonałym dodatkiem do diety.