Jest absolutnie wszędzie. Kwas pantotenowy występowanie znajduje się w tak wielu składnikach, że nie nastręcza problemów w postaci poszukiwania trudnych do zdobycia produktów. Jak na tak istotny element dla ludzkiego organizmu, jest wyjątkowo powszechnie dostępny i na szczęście, niedobór jest przeważnie nie do osiągnięcia. Kwas pantotenowy jest nieocenionym “pomocnikiem” w zwalczaniu nadmiernego zmęczenia i rozdrażnienia.

 

Pomaga skutecznie w prawidłowym metabolizmie białek, tłuszczów oraz cukrów. Ponadto, kojąco działa na nasze włosy, ale usprawnia również regenerację tkanek. To właśnie on w dużej mierze jest odpowiedzialny za szybkie gojenie się ran.

Prominent w branży kosmetycznej

Podobnie jak witamina b5, kwas pantotenowy doskonale odnalazł się w branży kosmetycznej. Odkryto bowiem, że poza zbawiennym wpływem na nasze włosy, posiada również właściwości zapobiegające przedwczesnemu starzeniu się. Jest wobec tego odpowiedzialny za kondycję naszej cery i minimalizuje ilość powstających zmarszczek. Z racji tego, że podnosi także poziom pigmentacji, zapobiega przedwczesnemu siwieniu. Nie jest zatem dziwnym fakt, że podbił serca wielu kobiet i jest powszechnie używany w postaci gęstych kremów lub balsamów do ciała. Warto również wspomnieć, że kwas pantotenowy jest w pewnym stopniu odpowiedzialny za tworzenie przeciwciał, które zwalczają różnego rodzaju infekcje oraz wirusy. Gotowanie żywności potrafi znacząco zredukować właściwości kwasu. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zrezygnować z gotowania mięsa, bo kwas pantotenowy znajdziemy przecież w wielu innych produktach, niewymagających obróbki termicznej.