Ogłoszenia pojawiające się w mniejszych miejscowościach rządzą się swoimi prawami. W każdej miejscowości mogą mieć swój specyficzny, swoisty i niepowtarzalny charakter. Mogą dotyczyć różnych spraw, począwszy od ważnych dla danej społeczności informacji, poprzez organizacje różnych imprez lokalnych, a skończywszy na ogłoszeniach o pracę, wynajmie mieszkania, czy innych tym podobnych kwestii.

Ogłoszenia pojawiające się lokalnie i dotyczące spraw wąskiej grupy mieszkańców, na przykład ogłoszenia tablica pl Murowana Goślina, są takim typem ogłoszeń, które wielu ludzi interesują najbardziej. Właśnie to, co dzieje się najbliżej nas, w naszym najbliższym otoczeniu, najczęściej uważamy za kwestie najważniejsze, bo bezpośrednio nas dotyczące. Sprawy lokalne to pierwszy stopień zainteresowania się dobrem publicznym. Są ważne, ponieważ ich wpływ jest zauważalny, a ich konsekwencje wydają się być od razu widoczne w życiu naszym i naszych bliskich. Najważniejsze i najpilniejsze sprawy to właśnie to, co dzieje się w naszym najbliższym otoczeniu, których konsekwencje mogą mieć ogromny wpływ na nasze życie.

Takie zainteresowanie spowodowane jest także prawdopodobnie poprzez fakt, że wąski zakres obszaru umożliwia korzystanie z wybranych usług, czy też innych ofert od razu, bez konieczności wyruszania w bliższe lub dalsze podróże. Ogłoszenia lokalne mogą sprawić, że to, czego potrzebujemy, możemy znaleźć gdzieś po sąsiedzku i za rogiem. To dobry sposób na wymianę produktów i usług znajdujących się na danym terenie.