Każdy użytkownik telefonów komórkowych miewa różne z nimi problemy. Oczywiście nie chodzi tu o to, że są to jakieś problematyczne urządzenia. Jednak mimo wielu swoich zalet zdarzają się rozmaite kłopoty z telefonami, a wśród nich, chociażby zalanie telefonu. Nierzadko wystarczy tylko krótkotrwały kontakt z wodą, kawą czy sokiem, aby uszkodzić wrażliwe podzespoły elektroniczne.

 

Coraz więcej modeli wykazuje w pewnym stopniu cechy związane z wodoodpornością, ale nie jest to reguła lub też zdolność ta jest ograniczona. Tym samym co zrobić, kiedy nasz telefon zostanie narażony na działanie cieczy? Czy da się go naprawić? Ile kosztuje naprawa zalanego telefonu? To wszystko są ważne pytania i tym samym w dalszej części tego tekstu postaramy się na nie odpowiedzieć.

Jak przebiega naprawa zalanego telefonu?

Pierwszym elementem jest demontaż telefonu tak, aby móc ocenić wszelkie zaistniałe zniszczenia. W ten sposób da się wstępnie ocenić, czy dany element należy, wymienić lub też da się go jeszcze wysuszyć, W dalszej kolejności ma miejsce proces czyszczenia płyty głównej urządzenia ze śladów zalania i korozji. Powszechnie uznaje się ten etap za najbardziej skomplikowany i najtrudniejszy przy ratowaniu smartfona. Przy jego nieskuteczności nasza płyta trafi do tzw. wirówki. Kiedy już wszystko przebiegło zgodnie z planem, to odbywa się ponowny montaż poszczególnych podzespołów, a potem testowanie sprawności urządzenia.

Ile kosztuje naprawa zalanego telefonu?

Na tak postawione pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, bo tak naprawdę wszystko jest uzależnione od stopnia uszkodzeń. Do tego liczony jest też czas naprawy, wykorzystane części i użyte narzędzia. Jednak można śmiało stwierdzić, że jest to kwota od około 150 do nawet i 100 złotych w przypadku najpoważniejszych usterek.