Każdy z nas powinien wiedzieć, w jaki sposób bronić swojego stanowiska, jeżeli widzi ku temu wyraźną potrzebę. Czasem zdarza się, że mylnie oceniamy sytuację i niepotrzebnie wdajemy się w spór o mało istotną sprawę, szukając jedynie sposobu na rozładowanie emocji. Dlatego też powinniśmy być również w stanie określić, jakiego rodzaju jest to moment oraz w jakim kontekście padły słowa, które uważamy za nieprawdziwe bądź też krzywdzące.

W dzisiejszych czas ważne jest także umiejętne dochodzenie swoich racji i prezentowanie swojego punktu widzenia na różnego rodzaju spotkaniach biznesowych i towarzyskich. Mamy swoje własne poglądy, które dla innych mogą się wydawać interesujące, dlatego powinien zainteresować nas asertywność trening. Pozwala on poznać techniki, dzięki którym będziemy mogli wyrażać śmiało swoje zdanie, powiedzieć to, co myślimy w taki sposób, abyśmy byli wysłuchani, a nasze słowa rozważone, a nie uznane za zniewagę czy też wulgarność z naszej strony.

W biznesie i pracy, zwłaszcza takiej angażującej rozmowy z klientami, jest to niezwykle istotna umiejętność, o jaką powinien zadbać każdy przedsiębiorca u swoich pracowników. To oni wszak reprezentują jego interesy.